Typickým príkladom takéhoto podvodu je mail alebo esemeska, ktoré vyzerajú, akoby ich poslala VÚB banka. Uvidíte výzvu na odblokovanie účtu (hoci nebol predtým zablokovaný) alebo aktiváciu novej služby (hoci ste o nič nové nežiadali). Súčasťou správy býva väčšinou odkaz na falošnú stránku, ktorá pôsobí úplne ako Internet banking VÚB banky. Tam vás vyzvú na zadanie údajov na prihlásenie alebo údajov o karte, či aktivačných SMS kódov k aplikácii VÚB Mobil Banking. Tieto údaje nikdy nedávajte iným osobám. Podvodníci by tak mohli ovládnuť váš účet vrátane karty.
Podvodníci sa často v podobných prípadoch vydávajú napríklad aj za Slovenskú poštu a pošlú vám výzvu na zaplatenie poštovného. Po kliknutí na ich falošný odkaz od vás vylákajú vaše platobné údaje a vy môžete prísť o veľa peňazí.
Podobne ako pri podvodných mailoch či SMS správach, aj pri telefonátoch sa podvodníci vydávajú za niekoho iného. Napríklad za banku alebo políciu. Podvodník vás vyzve na odovzdanie prihlasovacích údajov do Internet bankingu alebo údajov o karte. Jednou z možností je, že vás vyzve, aby ste z dôvodu bezpečnosti presunuli svoje financie na „bezpečný“ účet. Ten však patrí podvodníkovi.
Nereagujte na priveľmi atraktívne reklamy a súťaže propagované na sociálnych sieťach, kde sa podvodníci často tvária ako známe značky. Vždy si overte, či ide o oficiálny profil danej značky. Zdieľaním svojich údajov uľahčíte podvodníkom získať údaje z vašej karty a realizovať podvodné transakcie z vášho účtu.
Či už nakupujete, alebo predávate, pri online bazároch vždy zvýšte opatrnosť. Podvodníci sa napríklad často tvária ako vážni záujemcovia o kúpu. Cez priložený odkaz si vyžiadajú údaje z vašej karty alebo výšku zostatku na účte, aby vám „mohli zaplatiť“. V skutočnosti takéto údaje nepotrebujú a ide im o ukradnutie peňazí z vášho účtu. Ak, naopak, nakupujete, dobre si rozmyslite, či pošlete peniaze vopred, aby ste namiesto vysnívanej veci nedostali len prázdny balíček.
Príliš lákavé ponuky výhodného investovania sú väčšinou dielom podvodníkov. Pozor na takéto reklamy, e‑maily alebo SMS správy. Fiktívny broker vás vyzve na poskytnutie údajov z karty a v prípade, že transakciu autorizujete, prevedie si vaše peniaze na svoj účet. Podvodný broker vás tiež môže nahovoriť na vzdialený prístup do vášho počítača, aby mohol realizovať investície. Povolením prístupu mu však iba umožníte ukradnúť vaše peniaze.
Spravte si kvíz a odhaľte všetky triky pokútnych predajcov.
Spustiť kvíz